Az egyik legösszetettebb gyógyhatású növény a körömvirág
Körömvirág – Calendulae flos
Hatásai
gyulladáscsökkentőantimikrobiális, baktérium- és vírusellenes
hámosító, sebgyógyulást segítő
immunstimuláns
Betegségek, amelyekre ajánlott
Bőr és nyálkahártyák
nehezen gyógyuló sebek
fekélyek
felfekvések
kelések
zúzódások
műtéti sebek
égések, forrázások
Emésztőrendszer
- szájüreg
nyálkahártyák gyulladásai
Légzőszervi
nehezen gyógyuló sebek
fekélyek
felfekvések
kelések
zúzódások
műtéti sebek
égések, forrázások
Emésztőrendszer
- szájüreg
nyálkahártyák gyulladásai
Légzőszervi
torok-, nyálkahártyagyulladások
Mozgásszervi
– csontok
csonttörések, repedések, ficamok utókezelése
Érrendszer
visszeres és aranyeres panaszok
Felhasználás
Belsőleg
Belsőleges alkalmazását ma már nem ajánlják. Hagyományosan az emésztőrendszer nyálkahártyagyulladásai, fekélyei esetén használták. Fontos tudni, hogy ezekben az esetekben csakis kiegészítő kezelésként jöhet szóba, és inkább csak tea formájában, mert az alkoholos kivonat tovább irritálhatja a nyálkahártyát.
A tea elkészítése: 1-2 teáskanálnyi drogot 1/4 liter forró vízzel leöntünk, tíz percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi adagja 2-3 csészényi.
Külsőleg
tea (forrázat)
tinktúra
olaj
kenőcs, krém
Felhasználási módok
borogatás
lemosás
bedörzsölés
A frissen elkészített forrázattal szennyezett sebeket tisztíthatunk, vagy borogatást készíthetünk belőle bőrproblémáknál és csontrendszeri panaszoknál. A tinktúrákat külsőleges használatnál 3-5-szörösére hígítsuk fel! Körömvirágolajat vásárolhatunk, vagy magunk is készíthetünk, ennek módját lásd itt. Körömvirágkrémet szintén vásárolhatunk készen – ehhez az általános tanácsokat lásd itt. Kenőcsünket, krémünket házilag is elkészíthetjük, ha kenőcsalapba friss vagy szárított körömvirágot, vagy körömvirágolajat teszünk.
Körömvirágkrém
Ez a krém vizet is tartalmaz, ezért a tisztán zsíros alapú kenőcsökkel szemben könnyebben és mélyebbre képes beszívódni a bőrbe. Így a hatóanyagokat is jobban bejuttatja a szervezetbe, ugyanakkor a használata is kényelmesebb, mert nem hagy ragacsos, fénylő réteget maga után.
Hozzávalók:
16 g méhviasz (link)
75 g gyapjúviasz (link) (vizes lanolint (link) ne használjunk)
120 g rózsavíz (ha ez nincs, tiszta, patikai desztillált víz is megfelel)
150 g körömvirágolaj vagy 5 g körömvirág
Elkészítés:
Egy tégelyben olvasszuk fel a méhviaszt és a gyapjúviaszt forró vízfürdő fölött. Miután áttetsző, aranysárga folyadékká áll össze, hagyjuk egy kicsit kihűlni (körülbelül 40 C-ra). Közben egy kicsit melegítsük fel a körömvirágolajat, majd adjuk hozzá a viaszhoz. Keverjük, amíg egynemű folyadékot nem kapunk. Végül óvatosan, cseppenként adagoljuk hozzá a rózsavizet vagy desztillált vizet, folyamatos keverés mellett, hogy a krém ne csomósodjon be.
Ha friss vagy szárított körömvirágot használunk, a kenőcsalap felmelegítése után adjuk hozzá ezeket, majd néhány napig lefedve hagyjuk állni, amíg az egész át nem veszi a virág sárga színét. Ezután ismét melegítsük fel, és finom lyukú szita vagy vászon segítségével szűrjük le. A rózsavizet vagy vizet ekkor adagolhatjuk hozzá.
(A recept Gabriele Bickel: A fűszernövények titkai (Sziget kiadó, 2002) című könyvének 75. oldalán található recept átdolgozása)
Főbb hatóanyagok
triterpének: triterpenoidok és triterpén alkoholok (5-15%)
flavonoidok (0,5-1%)
illóolaj (0,2%)
nyálka – poliszacharidok (15%)
karotinoidok
szterolok
2 megjegyzés:
I love it! So beautifully natural looking!
Dear Soapjam!
Thank you so mutch!
Megjegyzés küldése